Kontakt

a.skalska@seznam.cz← e-mail
kosticehellerova1@seznam.cz
Koštice 26, 439 21← adresa
242779045/0300← účet

Akce → Druhá adventní neděle

Druhý adventní týden byl v Košticích ve znamení horlivých příprav na adventní trhy a výstavu s živým Betlémem.Ve čtvrtek se čerti vraceli do pekla - proběhli vsí a za velkého mrazu rychle skončili v kulturním domě, kde změnili svou identitu a začali připravovat adventní výstavu. Mezitím na sále nacvičovali mažoretky a jaké překvapení - i k nim zavítal Mikuláš s doprovodem, aby je odměnil za dlouhou poctivou práci.

Tématem letošní výstavy byla výzdoba vánočních stromečků. Celkem deset stromků v různých stylech - retro, pomerančový, slaměný, háčkovaný, perníčkový, dětský atd. - bylo doplněno typově odpovídající výzdobou z inventáře koštického minimuzea. Byl tam kočárek z 50.let, kostičky, leporela, panenky, medvědi, brusle a lyže, vše nejméně padesát let staré. Tato aranžmá doprovázela výstava časopisů s obrázky různě nastrojených stromečků, takže návštěvníci výstvy mohli načerpat skutečně bohatou inspiraci k ozdobení svého vlastního smrčku či jedličky.

Již tradiční výstavě betlémů v úctyhopdném počtu 36 kusů bezkonkurečně kraloval technicky i umělecky vylepšený mechanický betlém pana Jaroše - se třemi motory a nesčetnými převody, v pozadí město Betlém, se dvěma mlýny- vodním a větrným, s nesčislným množstvím řemeslníků a zvířátek, vše v pohybu.Nadšení nebralo konce.Pan Jaroš vylepšování věnoval celý rok.

Děti z koštické školy nejen zazpívaly, ale připravily výstavu svých výrobků , tentokrát v tradičním duchu, věnce i svícny byly kouzelné a betlém z kašírovaného papíru úchvatný.

Po zatančení zumby začala volná zábava - děti malovaly perníčky, vyráběly tašky s vánočními motivy, dělaly přáníčka.Několik prodejců vánočního zboží doplnilo kolorit adventu.Občerstvení zajišťoval starosta s místostarostou.Na výstavu přišlo opět více lidí než loni.

Vrchol druhé adventní neděle - živý Betlém - zkomplikovalo počasí.Chumelenice, která se strhla, sice vypadala stylově vánočně, ale zasypala klávesové nástroje, přehrávač, foťáky, adventní věnec, nemluvě o Marii a Josefovi s živým Ježíškem.Nakonec vše dobře dopadlo a všichni se potěšili kouzelnou atmosférou starých časů.

Starosta popřál všem veselé svátky a rozsvítil vánoční strom, přítomní společnými silami rozsvítili druhou adventní svíci a všichni pádili do teplých domovů.